MOTO CESTOU NECESTOU

Tomáš Kocanda – motorkář-cestovatel

(*15.09.1967)

Majitel českého zastoupení německého výrobce doplňků a vybavení pro dálkové (adventure) cestování a rallye sport – Touratech.

Specialista na GPS navigace a rallye palubní přístroje, publicista v oblasti pouštních rallye a motocyklový cestovatel (řada cest do pouštních oblastí severní Afriky), účastník novinářského týmu na Rallye Dakar 2008, člen Syndikátu novinářů ČR a kvalifikovaný fotograf (fotografický institut v N.Y.)

Povoláním – dodavatel profesionální techniky na zpracování obrazu v oblasti televizní i filmové výroby (postprodukční systémy, grading, systémy pro výrobu zpravodajství a sportu).

V oblasti motocyklů – najeto více než 150 tis. km na různých motocyklech velkých objemů, zkušenosti s cestovními a enduro motocykly prakticky všech kategorií včetně rallye speciálů i ostrých endur.

Momentálně jezdící na offroad speciálu na bázi BMW R1150GS ve vlastní rallye úpravě, ostrém enduru Yamaha WR450F a občas k vidění i na cruiseru Yamaha XV1600A WS opět ve vlastní úpravě.

Nejdelší moto cesta – Maroko 2004, projeto 5000km terény všeho druhu během 4 týdnů.

Nejnáročnější cesta – Maroko 2006, průjezd sportovním způsobem pouštními oblastmi na hranicích s Alžírskem a noční cesta v dunách v oblasti jezera Iriki.


Motorky

Když člověk po letech ježdění po silnici objeví terén, bylo to pro mě podobné, jako když jsem objevil podmořský svět při potápění. Naprosto nová dimenze ježdění. Nic proti krásným zatáčkám v Alpách ale jak jsem se kdysi poprvé dostal s velkým endurem na poušť v Africe, bylo to jasné a propadl jsem tomu. Je to jedna z posledních svobod, které máme – svoboda jízdy kam se vám zachce (a na co máte nebo nemáte). Možností je dnes stále méně a méně a objektivně jsou nebezpečné i země, kde dříve cizince měli rádi! Vydejte se na cestu, dokud je kam!