MOTO CESTOU NECESTOU

Turecko 2012 - Použitá technika a vybavení

Trackingový systém Sherlog – na všech vozidlech byl instalovaný sledovací (trackingový) systém firmy Secar, který umožňuje kdykoliv dohledat polohu vozidla – i když se nachází třeba uprostřed africké pouště. Data získaná z GPS snímače se přenáší kteroukoliv dostupnou datovou technologií v daném místě (GSM, GPRS, satelit…) do centrály, kde je možné například zobrazit polohu vozidla na mapě, odeslat jeho souřadnice pro dohledání nebo jen evidovat přesnou knihu jízd. My jsme využívali tento systém pro zobrazení naší polohy na mapách ve zpravodajství a na webu. Nutno říct, že krabička sledovacího zařízení nevyžaduje žádnou obsluhu a řidič o ní prakticky ani neví. Toto zařízení je určitě zajímavé příslušenství na daleké cesty, jednak o vás můžou mít lepší přehled vaši blízcí, a pokud si snad někdo vypůjčí vaši motorku, je větší šance, že se s ní ještě shledáte.
Dodavatel: Secar Bohemia, www.sherlog.cz

Komunikační sady do přileb INTERPHONE F5, výrobce Cellular Line – Itálie. Bluetooth headset určený do motocyklových přileb umožňuje připojení GPS navigací nebo telefonů v režimu Handsfree a přenos streamované hudby prostřednictvím profilu A2DP Stereo. Sada zároveň umožňuje provoz Intercomu s ostatními sadami Interphone s plně duplexním režimem, možností propojení až 6-ti sad a vzdáleností komunikace až 1,3 km pro 2 jednotky Interphone F5.Z vlastní zkušenosti doporučuji přesně dodržet postup pro párování více než dvou sad, jinak se úspěch nedostaví. Trochu nešťasná je ta věc, že pokud nedodržíte rozestup a řetězec se přeruší, není vždy jeho obnovení úplně snadné. Také baterky by si zasloužily trochu větší výdrž. Přes tato drobná negativa lze říci, že F5 je proti F4 veliký krok vpřed a bez něj by natáčení bylo jeden veliký chaos. Interphone F5 tak můžeme jednoznačně doporučit, jako skvělého pomocníka.
Dodavatel: Recall, www.motointerkom.cz

GPS navigace Garmin – používali jsme dva sponzorské přístroje Zumo 660 a jeden vlastní. Speciálně připravené na tuto cestu v Touratech CZ (úprava software pro offroad ježdění, příprava tras a waypointů dle plánu…). Motocyklové navigace byly upevněné v kovových odpružených držácích Touratech. Musím zde napsat, že to co dovedly mapy Garmin v Turecku je opravdu obdivuhodné. Nemluvím o suverénním vedení z bodu A do bodu B po špičkově aktuální mapě. Chci se spíš zmínit o tom, že v Turecku má Garmin zmáklou snad každou lesní cestu, včetně toho, že zjistíte, kolik kilometrů vám chybí na asfalt. Pravdou je, že off road cesty navigace netrasuje úplně dobrovolně a občas jsme jí museli pomoct tak, že jsme trasu s více průjezdními body připravili v note booku, ale výsledek pak byl excelentní. Při celodenním tripu mimo civilizaci nemusíte mít obavu, že byste se ztratili.
Dodavatel: Garmin CZ, www.garmin.cz

Vybavení pro bivak motorkářů – Touratech dodal pro všechny členy výpravy moskytiéry s podlážkou a ultralehké nádobí. Skládací stolička, která byla minule údajně pro zraněného producenta, byla tentokrát používána nezraněným producentem a nemohl si opět vynachválit. Na to jakou stolička udělá službu, zabere opravdu minimum místa. Dále speciální ručníky (utírají i když jsou mokré) a různá dehydrovaná jídla bez konzervantů řady Travelunch (po týdnu s kebaby je guláš opravdová lahůdka). Motorkáři měli od Touratechu také 2l camelbaky. Ještě k moskytiérám. Velmi si je oblíbili všichni členové výpravy, samotná stavba trvá velmi krátce a v teplém počasí jsou ideální na spaní.
Dodavatel: Touratech CZ, www.touratech.cz

Zavazadla na motocyklech – dva stroje (Pavel a Egon) byly vybavené kufry Touratech ZegaPro různých velikostí a modelů včetně vnitřních tašek. Rámy na kufry byly ocelové. Kufry vydržely celou cestu i s několika pády dobře. Kufry dále doplnily pevné nepromokavé vaky s horním otevíráním (tzv. rolky) o objemu 50l.Veškerý materiál (tj. včetně tankbagů, obalů a držáků na navigace, rolek, rámů i kufrů) byl od Touratechu.
Dodavatel: Touratech CZ, www.touratech.cz

Technické úpravy a doplňky na motocykly – padací rámy, rozšířené stupačky, stavitelné sklopné řadičky, kryty rukojetí, nosiče zavazadel, xenonové a halogenové přídavné světlomety, nastavitelné plexi a desítky dalších doplňků, které tvoří rozdíl mezi sériovým motocyklem a strojem pro adventure cestování s podílem jízdy offroad, to vše byla záležitost Touratechu stejně jako malý kompresor, speciální nářadí a sady na opravy pneu atd.
Dodavatel: Touratech CZ, www.touratech.cz

Stany – kompletně dodávané pro celý tým od firmy Coleman. Měli jsme různé modely stanů – od single po stan pro 3-4 osoby ale všechny se vyznačovaly velmi rychlou stavbou a chytrými doplňky (síťky na věci u stropu, zatahovací ventilační otvory apod). Bez zkušeností s těmito stany jsme je byli schopní postavit i v noci nebo v dešti velmi rychle a stejně rychle je ráno zabalit.
Dodavatel: CAMPING GAZ CS s.r.o., www.coleman.euwww.campingaz.cz

Kempinkové vybavení - spacáky, karimatky, plynové vařiče (a lahve) včetně teflonového nádobí dodával opět Coleman. Od stejného výrobce jsme měli i drtivou většinu lamp pro kempování – LED čelovky, světla do stanů apod. Maše zkušenost s plynovými vařiči byla jen ta nejlepší, Vařiče jsou malé, skladné a přitom na nich máte uvařeno velmi rychle.
Dodavatel: CAMPING GAZ CS s.r.o., www.coleman.euwww.campingaz.cz

Napájecí články – každému je asi jasné, že výprava o deseti lidech se spoustou filmařské a zpravodajské techniky, potřebuje spousty akumulátorů a suchých článků. Dodavatelem akumulátorů a jejich nabíječů byla firma Bateria Slaný, která nám dodala veškerý potřebný materiál včetně přednabitých akumulátorů, které jsme opravdu intenzivně využívali. Hodně jsme využívali i opravářské nabíjecí svítilny pro práci pod autem.
Dodavatel: Bateria Slaný, www.bateria.cz

Zámky TOKOZ – tradiční český výrobce zámků firma Tokoz se nově zaměřil na motoráře. Zámky, které jsme měli na motorky a v kufrech motorek působí velmi robusně a asi je nebude úplně jednoduché překonat a přesto jsou poměrně lehké. Samostatnou kapitolou pak byl velký řetěz se zámkem, kterým jsme k sobě zamykali přední kola motorek. Nechci to zakřiknout do budoucna, ale takto vytvořený monolit tří motorek působí poměrně nedobytně.
Dodavatel: TOKOZ www.tokoz.cz

Důležité je na každé cestě uchovávat zachycené zážitky, ať už foťákem nebo např. digitální adventure kamerou. Pro tento případ jsme využívali paměťová média od AutoContu, tj. karty do foťáků, kamer jezdců, externí harddisky pro stahování a zálohování dat, fotek, filmových záběrů. V neposlední řadě na jednom takové 2TB hardisku přenášíme stříhané materiály ze studia do studia. Dodavatel: AutoCont CZ a.s., www.autocont.cz

Pro kvalitní fotodokumentaci jsme byli vybaveni firmou Nikon spol. s r.o. profesionální plnoformátovou zrcadlovkou Nikon D3 s „krátkým i dlouhým sklem“, všichni jezdci pak měli u sebe novinku značky – Nikon N1-V1 s výměnnými objektivy. Tyto foťáky jsou opravdu malé a kompaktní, ale už ráno, než vyrazíte na trip, se rozhodněte pro ten který objektiv, protože výměna v prachu cest a v motorkářské výzbroji, by byla pro vás otravná a pro techniku možná i nešetrná. Dodavatel: Nikon spol. s r.o., www.nikon.cz